Kocaeli Ve Depreme Dayanıklı Binalar

Kocaeli Ve Depreme Dayanıklı Binalar

Kocaeli Ve Depreme Dayanıklı Binalar

            Türkiye ekonomisi 2000’li yılların başından itibaren önlenemez bir hızla iyiye gitmiştir. Mal ve hizmet sektöründeki gelişmeler ve düzelmeler bu gelişimde önemli bir pay sahibi olmuştur. Bununla birlikte inşaat sektörü önlenemez yükselişi ile birlikte Türkiye ekonomisinin gelişmesin de bir lokomotif rolü üstlenmiştir.

  Kocaeli’de İnşaat Sektörünün Önemi

            Kocaeli ilimiz, İstanbul ve diğer iller arasında Marmara Bölgesindeki köprü konumunda olması ve sanayi şehri olması kapsamında son yıllarda hızla çoğalan bir nüfusa sahiptir. Bunun getirdiği sonuçlardan en önemlisi de barınma ihtiyacı ile paralel olarak, Kocaeli inşaat taahhüt işleri için yapılan yatırımların fazlalaşması şartı ortaya çıkmıştır. İnşaat sektöründe yapılan işlerin güzel ve kaliteli olması oturanları memnun eder aksi durumda ise birçok problemle karşılaşmasına ve bu sorunlarla boğuştuğundan huzurunun kaçmasına neden olur. İşte Kocaeli inşaat taahhüt işleri için seçilen akılcı ve rasyonel firmalar sayesinde bu tip sorunlar yaşamayan Kocaeli halkı genelde olumlu tepkiler vermeye başlamış, yapılan son teknoloji ürünü güzel binalar şehrin çehresini de değiştirmiştir.

  Deprem ve Kocaeli İnşaat Taahhüt İşleri

            Kocaeli’nin bir deprem kuşağının merkezinde yer alması ve 1999 yılında yaşanan Marmara Depreminin acı hatıraları nedeniyle, Kocaeli inşaat taahhüt işleri, çok daha özenli ve yeni deprem kriterlerine uygun olarak yapılmaktadır. Bunun yanında denetimlerin de çok sıkı tutulması sayesinde son yıllarda yapılan yapıların kalitesinde gözle görülür artışlar sağlanmıştır. Bununla birlikte depreme dayanıklı bir bina nedir sorusu akıllara gelmektedir.

  Depreme Dayanıklı Bina Nedir?

            Kocaeli inşaat taahhüt işleri olarak çok hassas olunması gereken bu konuda en önemli gösterge, yapılan ve teslim aşamasına gelen inşaatın depreme karşı dayanıklılık raporunun alınıp alınmadığının bilinmesidir. Bu rapor, yapılan binaya ilişki, teknik ya da değil, bütün özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler içerdiğinden de önem arz etmektedir. Bu rapor beraberinde deprem hasar raporu da olması faydalı olacaktır.

            Bir binanın sağlamlığı konusunda temel göstergelerden biri olan depreme karşı dayanıklılık raporu incelenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlileri inşaatın betonun hangi kalite standardında olduğu ve bu betonu sağlamlaştırması için kullanılan demir ve çelik oranıdır. Bununla birlikte herkesin malumu olduğu gibi kolonların durumu, kalitesi ve de konumu çok dikkate alınmalıdır. Bu konuda gözden kaçırılan önemli detaylardan biri de binaya ait su yalıtımının ve atık su giderim sisteminin ne oranda düzgün yapıldığıdır. Zira yalıtım problemleri nedeniyle sürekli suya maruz kalan temellerin dayanıklılık süresi azalarak on yıl kadar kullanım ömrü kalacağından, ciddi problemlere yol açabilecektir.

            Kocaeli inşaat taahhüt işleri yapan firmalar yukarıda belirtilen konularda sıkı denetimlerden geçirilmektedir. Bu sayede de son teknoloji ürünü malzemeler kullanarak, depreme dayanıklı ve insanlara konforlu yaşam şartları sunacak binalar yapılmaktadır. Kocaeli insanı, yapılan bu güzel binalarda, güvenle yaşamanın keyfini sürmeye devam etmektedir.