Müteahhitlik İşleri

Müteahhitlik İşleri

Müteahhitlik İşleri

            Müteahhit, başkası için bir işi yapmak üzere o işin sorumluluğunu almak anlamına gelmektedir. Bu işi yapanlara da müteahhit denilmektedir. İmarlı arsanızı bir İstanbul müteahhitlik işleri kategorisindeki firmalara verdiğiniz zaman, arsanızın büyüklüğüne göre, o zamanın rayiç bedeline göre size daire sözü verir. Siz bu anlaşmayı noter huzurunda delillendirdikten sonra, artık o müteahhit size bir daire borçlanmaktadır. Bu borçlanma işleminin ardından, müteahhit temel atma, demir atma, kalıp çakma, beton atma ve dış sıva gibi işlemlerle kaba inşaatı bitirmektedir. Daha sonra ince sıva, boya, kapı, pencere, fayans, tesisatlar, dolaplar ve çatı gibi birçok bölümü, bu işi yapan işçilere vermektedir.

  Önden Satış

            Kat karşılığı alınan arsalarda, noter huzurunda yapılan bir sözleşme ile müteahhitler, belli bir süre zarfında daireyi teslim etmek kaydı ile daireyi bitirmeden daire satışı yapabilmektedir. Bu yöntem daha hesaplıdır ancak, dairenize hemen oturamıyorsunuz. Önden peşin para verdiğiniz için, müteahhidin yükü azalıyor. Buna karşılık size indirimli daire verebiliyor. Sözleşmede belirtilen zamanda dairenin teslim edilememesi sözleşmenin yenilenmesine neden olabilir. İstanbul müteahhitlik işleri kategorisinde, demire veya malzemeye yüksek zamların gelmesi de bazı sorunları beraberinde getirebilmektedir. Noter anlaşmasında eğer taksitli bir durum söz konusuysa, yıllık Merkez Bankası konut fiyatları baz alınmaktadır. İstanbul müteahhitlik işleri kategorisinde hizmet veren bütün firmalar, bu konuda gerekli izin, belge ve sertifikaları alması gerekir. İzinsiz müteahhitlik yapanlara ciddi para cezaları verilmektedir.

  Müteahhitlik İşleri

            2005 yılından sonra yapılan bütün binalarda, müteahhitler için birçok yaptırımlar oluşturulmuştur. Bunlardan biri demir atma işlemlerinde standart uygulamasıdır. Bu uygulama belediye tarafından adım adım takip edilmektedir. Ayrıca beton atma işleminden önce, belediyenin onayı gerekmektedir. Bu yaptırımlar sayesinde inşaat sektöründe kalite artmıştır. Enerji Kimlik Belgesi çalışmalarında, İstanbul müteahhitlik işleri kategorisinde, 2011 yılından itibaren A,B ve C sınıfı EKB kategorisinde bina inşa etmek zorundadırlar. C’nin altında enerji kimlik belgesi alan binalara, bağlı bulundukları belediye ruhsat vermemektedir.

            Beyaz eşyalardaki A,B ve C sınıflandırmasının binalara uygulanmış hali olan EKB uygulamasında, müteahhitler, elektrik, su, doğalgaz ve ısı yalıtımı gibi birçok konuda standartların üzerine çıkmak zorundadırlar. Böylece, ülke genelindeki enerji krizine ciddi katkı sağlanmıştır. Bu uygulamaların iyi yönü olmakla birlikte dezavantajları da vardır. Bu standartlar nedeniyle ev maliyetleri yükselmeye başlamıştır. Bu durumda alım gücü düşmeye başlamıştır. İstanbul müteahhitlik işleri kategorisinde firmaları zor durumda bırakan diğer bir konu ise, malzeme fiyatlarıdır. Ev fiyatları ile malzeme fiyatları doğru orantılı yükselmediği zaman, inşaat sektöründe kar marjı düşüyor ve sonuç olarak gittikçe daralan bir çember ortaya çıkıyor. Özellikle demir fiyatlarının yükselmesi, inşaat sektöründe fiyatların yükselmesine neden olmaktadır. Bina fiyatlarının yükselmesi ile birlikte, insanların alım gücü düşmektedir. İnşaat sektöründe en önemli konu malzeme fiyatlarıdır ve müteahhitleri en çok zorlayan konu bu konudur.