İnşaat Taahhüt İşleri

İnşaat Taahhüt İşleri

İnşaat Taahhüt İşleri

İnşaat sektörü hızla gelişim gösteren ve büyüyen bir sektör haline dönüşmüştür. İnsanların en temel ihtiyaçları arasında bulunan barınma ihtiyacının karşılandığı bu sektör her geçen gün birçok yeniliği bünyesine katmaktadır. Bu nedenle birçok kişi yeni yapılacak olan güvenli, şık ve kullanışlı binalara sahip olmayı arzularlar.

            İnşaat yaptırmak isteyen gerçek ya da tüzel kişilerin adına tüm faaliyetleri üstlenerek gerekli olan projeleri sağlamak ve bunların kaliteli bir şekilde ilerlemesini kaydetmek inşaat taahhüdünün gerekliliğidir. İnşaat öncesi proje tasarım safhalarından başlayarak, işverenin istekleri doğrultusunda, ekonomik, fonksiyonel ve verimli yapılar oluşturmak en temel esaslar arasındadır.

            Taahhüt Verme ve Proje Aşamaları

Taahhüt işlemleri için öncellikle belirli bir istek oluşması gerekmektedir. Gerçek ya da tüzel kişilerin inşaat yaptırmak istemesi ve bunun için de inşaat yapım faaliyetlerini üstlenecek bir firma ile irtibata geçmesi gerekir. Bu işlemler öncelikle bir sözleşme ile başlar. Yapının inşa edilmesine yönelik ilk adımlar da proje çizimleri olmaktadır.

            Taahhüt işlemlerinin gereği olarak ilk yapılacak işlem projelerin çizilmesidir. Proje, inşaatı yaptırmak isteyen kişiler tarafından gerekli olan uzmanlara çizdirilmelidir. Projelerde istenilen şeyleri inşaat yaptırmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler olmaktadır.

            Proje çizimlerinde öncelikli olarak arsa temini, mülkiyetin kamulaştırma işlemleri, imar izinlerinin alınması gerekir. Bu durumlar gerçekleştikten sonra belirlenen yer için proje çizimi yapılabilir. Proje çizimleri gerçekleştikten sonra keşif bedelinin belirlenmesi gerekir. Bu durum inşaatın belirlenen maliyetini hesaplamaktır. İnşaatın maliyeti ve taahhüt ücretleri de eklenerek inşaatın toplam maliyeti hesaplanır. Keşif bedelinin hesaplanmasında hata yapılmaması oldukça önemlidir. Yapılacak olan hatalarda işlemler aksayabilir ve çeşitli karışıklıklar meydana gelebilir.

            Fiyatların belirlenmesi işlemleri de taahhüt işlemlerinin en temel özellikleri arasında yer alır. Yaptırılması düşünülen inşaatın tahmini maliyeti belirlenir ve müteahhit firmanın yapacağı değerlendirmeler ile taahhüt ücretleri belirlenir. Böylece ortaya belirli bir maliyet çıkmaktadır. Belirlenen bu maliyetler üzerine proje ihaleye çıkmaktadır.

            Şirket Taahhüt Politikası

Üretim planlaması ve etkin kaynak kullanımı ile işin hedeflenen, süre ve maliyette bitirilmesi için, kalite güvencesi, iş güvenliği ve işçi sağlığı, iş programı, nakit akışı gibi faaliyetlerle, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, proje sahibine anahtar teslim olarak işi tamamlamak en önemli görevlerdendir. Bu hizmetlerin sağlanması için bütün kalite belgeleri ve hizmet şekilleri şirket politikası adı altında müşteri memnuniyetine sunulmaktadır.

            Yapılması planlanan inşaatların, gerekli olan süre ve maliyetinin doğru hesaplanıp kişiye teslim edilmesi en temel hizmetler arasında yerini almıştır. Yapılan tüm işlemlerde sözleşmelere sadık kalmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak şirketin en önemli politikasıdır. Taahhüt etmek, güvence vermektir. İnşaat sektöründeki tecrübe ve bilgi ile bu güvencenin kişilere verilebilmesi sağlanmaktadır. Edinilmiş olan tecrübe ve kabiliyetler ile hemen hemen birçok yapının yapılmasında gerekli sözleşmelere uygun kalınarak taahhüt işlemleri yapılabilmektedir.